YAPI KAYIT BELGESİ BEDELİ NASIL HESAPLANACAK?

Kat Mülkiyeti

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kat Mülkiyeti

Kat mülkiyeti nedir? Kat irtifakı nedir?

Yapı Kayıt Belgesi Alınan Binaya Kat mülkiyeti Kurulabilecek mi?

2018 İmar Barışı ile, Yapı Kayıt Belgesi alınan bina içinde bulunan bağımsız bölümler için Kat Mülkiyeti kurma imkanı da getirilmiş bulunmaktadır.

ArtOs Mimarlık gerek Yapı Kayıt Belgesi alınması ve gerekse Kat Mülkiyeti kurulması süreçlerinde gerekli her türlü danışmanlık, projelendirme ve uygulama hizmetlerini vermektedir.

imaraffidetaylari.com iletişim sayfası üzerinden ArtOs Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Kat İrtifakı Nedir?

Kat irtifakı, birden fazla bağımsız bölümden (daire, ofis, iş yeri vb.) oluşan bir inşaatın yapılacağı veya yapılmakta olduğu arsa üzerinde bir bağımsız bölüm (daire vb.) hissesine düşen arsa tapusu demektir. Bir örnekle açıklarsak; 7.000 m2 bir arasa üzerinde 100 eşit daireden oluşan bir sitede 1 daire aldınız, yani sitenin 1/100’ü ne karşılık gelen 70 m2 arsa sizin oluyor ve kart irtifakı tapusunda aldığınız daireye ait 70 m2 arsa olarak belirtiliyor.

Tapu dairesinden alınan bu tapuda, henüz ortaya çıkmış bir daire olmamasına rağmen, yapılacak tüm dairelerin adres ve kapı numaraları belediye tarafından belirleniyor.

Kısaca kat irtifakı tapusu, inşaatı henüz başlamamış ya da inşaat halindeki emlak için, müteahhit ile satın alan arasında yapılan karşılıklı bir anlaşmadır ve tapu dairesinden alınır. Tarafların bu belgeyle birbirlerine karşı yükümlülükleri vardır. Bu belge ile müteahhit; binanın özellikleri, metrekaresi, modeli vs hakkında taahhüt verirken, alıcı da ödemeler konusunda söz vermiş olur.

Konut kredisi kullanırken bankalar kat irtifakı olmayan bir konuta kredi vermezler. Kat irtifakı henüz inşatına başlanmamış ya da yeni başlanmış bir bina için alınan bir belgedir ve tapu dairesinden alınır.

Kat Mülkiyeti Nedir?

Kat mülkiyeti, inşaatı tamamlanmış bir yapıda daire, ofis, depo, mağaza vb. ayrı ayrı ve tek başına kullanılmaya uygun bölümler yani bağımsız bölümler üzerinde, gayrimenkulün maliki ya da malikleri tarafından kurulan mülkiyet hakkına denir. Kat irtifakından farklı olarak kat mülkiyetinde bina inşaatının tamamlanmış olması gereklidir.

Özetle bağımsız bölümler üzerinde tesis edilen mülkiyet hakkına kat mülkiyeti, kat mülkiyeti hakkına sahip olanlara ise kat maliki adı verilir.

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre inşaat bitmeden ve iskan belgesi alınmadan kat mülkiyeti kurulamaz. Bir bağımsız bölümün birden fazla maliki olması halinde, tüm hissedarların imzasını içeren bir dilekçe ile tapuya müracaat edilmesi gerekir.

Kat mülkiyetinin tapuya geçirilebilmesi için iskan belgesinin alınması şarttır. İskan belgesi ile binanın imar mevzuatına uygunluğu tescil edilmiş olur. Kat irtifakı bulunan tapudan, kat mülkiyetli tapuya geçiş bir tür düzeltme işlemidir. Kat irtifakı tescilinde tapu cinsi arsa olarak görünüyorken, kat mülkiyetine geçildiğinde ve iskan belgesi alındığında tapunun cinsi bina olarak değiştirilir ve kat mülkiyeti tapusu haline gelir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.