YAPI KAYIT BELGESİ BEDELİ NASIL HESAPLANACAK?

İmar Barışı Başvuru

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İmar Barışı Başvurusu

İmar Barışı kapsamında ilk müracaatta yapıya ilişkin bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut durumunu gösteren proje istenecek ve bu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle uyumlu olması aranacaktır. Bu yüzden ilk aşamadaki yapı kayıt bilgisinin doğru girilmesi önemlidir.

Yapı Kayıt Belgesi alımı esnasında Danışmanlık ve Projelendirme hizmeti Artos Mimarlık tarafından verilmektedir. Kat Mülkiyetine geçiş aşamasında problem yaşamamanız için Yapı Kayıt Belgesi aşamasının doğru bir şekilde tamamlanması son derece önemlidir.

Kat Mülkiyetine geçiş aşamasında binanızın rölövesinin alınması ve İmar Affı kanununda belirlenmiş detayları da içeren mimari projenin çizilmesi hizmeti ve Tapudaki işlemleriniz için Bizi arayın size bu hizmetleri en uygun fiyatlarla veriyoruz ArtOs Mimarlık tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir.

İMAR BARIŞI NEDİR?

İmar Barışı ya da İmar Affı kısaca imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşların imar sorunlarının çözülmesi şeklinde özetlenebilir.

İmar Barışı uygulamasında amaç vatandaşların devletle ihtilaflı durumunu ortadan kaldırmak, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı olan yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırmaktır.

İMAR BARIŞI 2 AŞAMADAN OLUŞMAKTADIR.

       1. AŞAMA:

İnternet üzerinden başvuru yaptıktan sonra Yapı Kayıt Belgesinin alınması,

Bu belgenin alınması için hesaplanan harç bedelinin ilgili kuruma 31.12.20018 tarihine kadar ödenmesi,

Alınan belge ile yapıda kaçak bağımsız birimlerin veya mülkiyetsiz yapıdaki birimlerin kayıt altına alınması,

Bu belge ile ruhsat dışı birimlerin bu zamana kadar olan yıkım kararları ve para cezalarının iptalinin sağlanması,

Elektrik, Su ve Doğalgaz bağlanması,

Belgesi alınan birimlerin yasallık kazanması’ndan oluşmaktadır.

       2. AŞAMA:

Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra;

Kat Mülkiyetine geçiş işlemine başlanabilecektir.

Kat Mülkiyeti almak isteyen vatandaşlar öncelikle yapıdaki tüm daire maliklerinin rızasının olduğunu göstermeli ve tüm malikler muvafakatname vermelidir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.