Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İmar Barışı 2018 ya da İmar Affı 2018 İstanbul imar Barışı uygulamasında amaç vatandaşların devletle ihtilaflı durumuna yasallık kazandırmaktır. Ülkemizdeki imara aykırı yapıların özellikle  İstanbul’da %50’nin üzerinde olduğu bilinmektedir.

Bu da yaklaşık olarak 13 milyon bağımsız birime tekabül etmektedir. Bu yapılarda daha çok alt gelir grubundan vatandaşlar oturmaktadır.

2018 İmar Affı düzenlemesi ile ülkemizde imar barışını sağlamak hedeflemiştir. İmar Barışı imara aykırı yapılardaki mevcut aykırılıkların büyük çoğunluğu 1950-2000 yılları arasındaki yapılaşmalardan kaynaklanmaktadır.

Vatandaş ve Belediyeler arasında ortaya çıkan imardan kaynaklı sorunlar mahkemelerde altından kalkılamayacak kadar dosyaların birikmesine yol açmaktadır. Ayrıca Belediyeler imara aykırı yapılarla ilgili olarak yıkım işlemini birçok sebepten dolayı gerçekleştirememektedir.

Vatandaşlar bu ihtilaflardan dolayı oturdukları evlerine su, elektrik ve doğal gaz bağlatamamakta ya da kaçak kullanım yapmaktadır. Konut veya iş yerleri ekonomik olarak bir değer ifade etmemektedir. Fabrika ve konut yapıları ticari piyasalarda ipotek veya teminat olarak gösterilememektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.